Click. FESTIVAL DE FILM la Cluj. 2010. OCTOMBRIE 22 – 24. Animest

Câştigătorul Palme d’Or – în lupta pentru Trofeul Anim’est

55 de filme vor concura în 2010 pentru Trofeul Anim‘est – care recompensează cel mai bun film din competiţia de scurt metraj a celui mai important festival de film de animaţie din România.

Câştigătorul Palme d’Or 2010 pentru Cel mai bun scurt metraj, Chienne d’histoire (r. Serge Avedikian, Franţa); cel mai recent film al regizorului polonez nominalizat la Oscar şi distins cu Premiul BAFTA, Tomek Bagińsky – Kinematograf (Polonia, 2009); precum şi noile producţii ale lui Gil Alkabetz şi Matthias Bruhn, câştigători ai Premiului Publicului la Anim’est în 2008 (respectiv 2009), se numără printre titlurile selecţionate în acest an în competiţia de scurt metraj internaţional.

  • La doar câteva luni de la triumful de pe covorul roşu de la Cannes, filmul lui Serge Avedikian, Chienne d‘histoire / Barking Island (Franţa, 2009), produs de studioul Sacrebleu, invitat anul trecut cu un program special în cadrul Anim’est, vine la Bucureşti pentru a încerca să cucerească juriul şi publicul festivalului cu povestea emoţionantă şi puţin cunoscută a câinilor vagabonzi deportaţi din Istanbul în 1910 şi trimişi pe o insulă pustie, departe de oraşul pe care autorităţile de atunci doreau să îl transforme într-o metropolă europeană.
  • Kinematograf / The Cinematograph (Polonia, 2009) este un alt titlu-highlight din competiţia Anim’est 2010, un omagiu epic adus istoriei celei de-a şaptea arte de Tomek Bagińsky, regizorul nominalizat la Oscarul pentru Cel mai bun scurt metraj de animaţie în 2003 pentru The Cathedral şi câştigător al Premiului BAFTA la aceeaşi categorie cu Fallen Art în 2006.
  • Doi cineaşti binecunoscuţi de publicul festivalului se mai află printre concurenţi la Trofeul Anim’est şi la Premiul pentru Cel mai bun scurt metraj:
  • Matthias Bruhn, regizorul îndrăgitului Poşta, revine la Anim’est cu Ente, Tod und Tulpe / Duck, Death and the Tulip (Germania, 2010), o fermecătoare animaţie poetică despre prietenie, iubire şi moarte adaptată după povestea clasică a lui Wolf Erlbruch;
  • respectiv Gil Alkabetz, premiat la Anim’est 2008 pentru A Sunny Day, care aduce pe ecranele Anim’est o reinterpretare inedită şi plină de umor a uneia dintre controversele cele mai în vogă ale deceniului în Der Da Vinci Timecode / The Da Vinci Timecode (Germania, 2010).

În competiţia rezervată filmului studenţesc au fost selecţionate 51 de titluri nou-nouţe produse de universităţi prestigioase din lumea întreagă. Mobile (r. Verena Fels, Germania, 2010), povestea neobişnuită a unei vaci rebele, care alege să îşi ia viaţa în propriile mâini; scurt metrajul de animaţie selecţionat în cadrul secţiunii Semaine de la Critique a Festivalului de la Cannes – The Boy Who Wanted to Be a Lion (r. Alois Di Leo, Marea Britanie, 2010), o poveste psihologică despre puterea imaginaţiei unui copil; sau electrizantul scurt metraj cu accente gotice VillaOlvidada (r. Miguel Lopez, Elena Najar, Spania, 2008) sunt numai câteva dintre producţiile care vor concura pentru Premiul pentru Cel mai bun film studenţesc.

22 – 24 octombrie 2010

Follow-up la Cluj-Napoca. Cinema Victoria

  • Anim’est este organizat de Asociaţia Estenest, cu sprijinul Centrului Naţional al Cinematografiei şi Ogilvy.

  • Parteneri: Centrul de Proiecte Culturale al Primăriei Municipiului Bucureşti – ArCuB, Institutul Cultural Român, AFCN, Ambasada Olandei, Centrul Cultural al Republicii Ungare din Bucureşti, British Council, Ambasada Franţei, Institutul Francez,, Animax, Crocs.store.ro, Toon Boom, Transilvania Film, Ro-Image 2000, Clorofilm, Odeon Cineplex, RADEF RomâniaFilm, Asociaţia Pentru Promovarea Filmului Românesc (APFR)

  • Partener media principal: Pro Cinema

  • Susţinut de: MTV, ProFM, Gândul, PRO TV Magazin

FILME SELECŢIONATE ÎN COMPETIŢIA DE SCURT METRAJ

ANIM’EST 2010

16.Juli 1933 / July 16th 1933

Austria 2010, 7’18, r. Katja Heiden

20 años / 20 Years

Cuba 2009, 14’42, r. Barbaro Joel Ortiz

A Family Portrait

Marea Britanie 2009, 4’44, r. Joseph Pierce

Ad vitam

Belgia 2010, 8′, r. Mathieu Labaye + 12 adults

Afloat at Dawn

Canada 2009, 4’20, r. Elise Simard

Amourette

Elveţia 2009, 5’20, r. Maja Gehrig

Anna Blume

Germania-Bulgaria 2009, 9’02, r. Vessela Dantcheva

Artificial Paradise, Inc.

Belgia 2009, 3’15, r. Jean-Paul Frenay

Balanços e milkshakes / Swings and Milkshakes

Brazilia 2010, 9’55, dir.Erick Ricco and Fernando Mendes

Big Bang Big Boom

Italia 2010, 9’55, r. Blu

Brug / Bridge

Olanda 2010, 5’30, r. Gerben Agterberg

Charlotte

Noua Zeelandă 2009, 3′, r. Parry Jones

Chienne d’histoire / Barking island

Franţa 2010, 15’11, r. Serge Avedikian

Copia A / “A” Copy

Argentina 2009, 5’40, r. Gervasio Rodríguez Traverso, Pablo Alberto Diaz

Coffee

Portugalia 2009, 7′, r. Alex Gozblau, João Fazenda

Der Da Vinci Timecode / The Da Vinci Timecode

Germania 2010, 3′, r. Gil Alkabetz

Dust Kid

Coreea de Sud 2009, 10′, r. Jung Yumi

Ego Sum Petrus

Franţa 2010, 4’15, r. Julien Dexant

En el insomnio / In Insomnia

Spania 2010, 5’, r. Jose Angel Ayalon Devora

Ente, tod und tulpe / Duck, Death and the Tulip

Germania 2010, 10’53”, r. Matthias Bruhn

Fengshui

Finlanda 2009, 4′, r. Pauliina Punkki

Human beings

Iran 2009, 3’10, r. Mashaallah Mohammed

Je criais contre la vie. Ou pour elle / I Was Crying Out At Life. Or For It

Franţa 2009, 9’10, r. Vergine Keaton

Jean François

Franţa 2010, 5’45, r. Tom Haugomat, Bruno Mangyoku

Kinematograf / The Cinematograph

Polonia 2009, 12’10, r. Tomek Bagiński

La femme squelette / The Skeleton Woman

Franţa 2009, 9’07, r. Sarah Van Den Boom

Le concile lunatique / Lunatic Council

Franţa/Belgia 2010, 12’, r. Christophe Gautry, Arnaud Demuynck

Le silence sous l’écorce /The silence beneath the bark

Franţa 2010, 11’08, r. Joanna Lurie

L’homme qui dort / The Man Who Slept

Franţa 2009, 12′, r. Inès Sedan

Memee

Belgia 2010, 9’35, r. Evelyn Verschoore

Mortale

Italia 2009, 6’48, r. Paolo Bonfiglio

My Name is Maria

Spania 2009, 4’, r. Elio Quiroga-Rodriguez

My Way

Croaţia 2010, 6’40, r. Veljko Popović

Old Fangs

Irlanda 2009, 11’32, r. Adrien Merigeau, Alan Holly

Parade

Franţa 2009, 8′, r. Pierre-Emmanuel Lyet

Parasite

Elveţia/Iran 2010, 8’34, r. Omid Khoshnazar

People’s Republic of Zoo

China 2009, 7’49, dir.Sun Xun

Pivot

Olanda 2009, 5′, r. André Bergs

Playtime

Canada 2009, 2’44, r. Steven Woloshen

Please, call back later

Belarus 2010, 5’15, r. Yulia Rudiskaya

Puffer girl

Statele Unite 2009, 4’44, r. Joan C. Gratz

Rip, drip, Tear

Noua Zeelandă 2009, 3’47, r. Janette Goodey

Rock Paper Scissors: a Short Film

Noua Zeelandă 2010, 9’14, r. Mardo El-Noor

Round

Marea Britanie 2008, 5’40, r. Kirk Hendry

Spin

Franţa/Marea Britanie/Germania 2010, 3’55, r. Max Hattler

Tad’s Nest

Marea Britanie 2009, 4’48, r. Petra Freeman

Teclopolis

Argentina 2009, 12’, r. Javier Mrad

The Guest

Danemarca 2010, 7’14, r. Henrik Malmgren

The Tannery

Marea Britanie 2010, 5’30, r. Iain Gardner

Theatre Patouffe

Olanda 2008, 8’, r. Maarten Koopman

To Swallow a Toad

Letonia 2010, 10′, r. Jurgis Krasons

Toy Angel

Rusia 2008, 13, r. Zalina Bideeva

Trendfollower

Austria 2009, 3’, r. Didi Bruckmayr

Two Steps Behind

Polonia 2010, 8’20, r. Paulina Majda

White Tape

Israel/Danemarca 2010, 2’5, r. Michal and Uri Kranot

Yulia

Franţa 2009, 5’55, r. Antoine Arditti

Zero

Australia 2009, 12’32, r. Christopher Kezelos

FILME SELECŢIONATE ÎN COMPETIŢIA DE FILM STUDENŢESC

ANIM’EST 2010

1.2 Million Children

Grecia 2010, 2’ r. Effie Pappa

Animal Kingdom

Elveţia 2010, 3’42, r. Nils Hedinger

Arithmetique

Italia 2010, 4’, r. Giovanni Munari, Dalila Rovazzani

Benigni

Finlanda 2009, 7’49, r. Elli Vourinen, Pinja Partanen, Jasmiini Ottelin

Black Face the Sacred Legend

Franţa 2009, 6’59, r. Bertand Carriere, Amine El Faqir, Clement Vitroly, Nicolas Salsedo

Bottle

Statele Unite 2010, 5’25, r. Kirsten Lepore


Café de l’amour

Taiwan 2010, 5’7, r. Yun-Chieh Tsai

Cooked

Marea Britanie 2010, 6’55, r. Jens Blank

Der Präzise Peter / Precise Peter

Germania 2010, 5’35, r. Martin Schmidt

Dog-walking Ground

Rusia 2009, 7’56, r. Leonid Shmelkov

Elk Hair Caddis

Danemarca 2010, 4’26, r. Peter Smith, Magnus I. Moller

Enter the Lovely

Marea Britanie 2010, 2’53, r. Owen Mcgonigle

Espèce(s) de patate(s)

Belgia 2009, 5’50, r. Stehr Yoann

Figaro

Australia 2009, 5’45, r. Vivien Mason

Flap Flap

Germania 2009, 1’36, r. Tom Weber

Flesh Color

Japonia 2010, 4’10, r. Masahiko Adachi

Flowerpots

Marea Britanie/Elveţia 2008, 5’7, r. Rafael Sommerhalder

Fly on the Window

Marea Britanie 2009, 7’4, r. Nikita Diakur

Friday

Slovacia 2010, 3’, r. Martin Tomori

Georges

Franţa 2009, 4’35, r. Gaëlle Lasne

Grise mine

Belgia 2009, 6’30, r. Vandenitte Remi

Hexaemeron

Polonia 2010, 3’11, r. Marcin Dąbrowski

Hinterland

Germania 2010, 9’10, r. Jost Althoff, Jakob Weyde

Kino attraktio

Finlanda 2010, 5’39, r. Pauli Laasonen

Larger than Life

Croaţia 2009, 5’50, r. Livio Rajh

Léchappée / Evasion

Franţa 2009, 12′, r. Marie Gourdain

Les bourbier

Franţa 2009, 4’45, r. Jean Bennamias, Francois Lemaux,
Guillaume Noel, Jerome Pequin, Simon Wegmann, Frederic Kaiser Blueth, Vincent Jean-Baptiste

Les voyageurs

Franţa 2008, 3’22, r. Agnès Chevreau

Look Up

Rusia 2009, 4’52, r. Svetlana Podyacheva

Loom

Germania 2010, 5’20, r. Ilija Brunck, Jan Bitzer, Csaba Letay

Magical Painting

Taiwan 2009, 4’25, r. Chiu Yi-Hsun

Miracle Lady

Israel 2009, 10’07, r. Michal Abulafia, Moran Somer

Mobile

Germania 2010, 6’24, r. Verena Fels

Mune: Love between Worlds

Africa de Sud 2009, 10’08, r. Jesca Marisa

Peal

Iran 2010, 4’47, r. Amin Taghipour

Peripheria

Elveţia 2009, 7’45, r. Marcel Barelli

Pygmalion

Belgia 2009, 4’50, r. Demian Albers

ReNew – The Future not Future

Taiwan 2010, 5′, r. Zhang Xu Zhan, Chen Yan Wei

Sendo un feto / Being a fetus

Portugalia 2009, 6’40, R: João Alves de Sousa

Silent touch

Marea Britanie 2010, 10’30, r. Tomek Ducki

Steinfliegen / Stoneflies

Germania 2009, 14’50, r. Anne Walther

Swimming Pool

Cehia 2010, 6’34, r. Alexandra Hetmerova

Szafa Zbigniewa

Marea Britanie/Polonia, 2010, 15’18, r. Magdalena Osinska

The Art of Making Friends

Marea Britanie 2010, 3’54, r. Paul McNalthy

The Boy Who Wanted to Be a Lion

Marea Britanie 2010, 8’40, r. Alois Di Leo

The Cuckoo Clock

Germania 2009, 5’41, r. Roxana Vasilescu, Marcus Braun

The Forest

Germania 2009, 6’07, r. David Scharf

The H.C.

Statele Unite 2010, 2’, r. Glenn Williamson

The Passenger

Olanda 2009, 5’50, r. Klaas-Harm de Boer

Vacuum

Georgia 2010, 5’47, r. Dato Kiknavelidze

VillaOlvidada

Spania 2008, 12’, r. Miguel Lopez, Elena Najar

Vovo

Marea Britanie 2010, 2’34, r. Luiz Lafayette Stockler

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile tale sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare / Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare / Schimbă )

Fotografie Google+

Comentezi folosind contul tău Google+. Dezautentificare / Schimbă )

Conectare la %s

%d blogeri au apreciat asta: